FAQ - Najczęstsze pytania
Fotowoltaika
Panele fotowoltaiczne doskonale czyszczą się same poprzez deszcze lub topniejący śnieg. W przypadku częstszego brudzenia się modułów, sugerujemy mycie wodą destylowaną (aby uniknąć osadzania się kamienia) w okresie mniejszego nasłonecznienia (np. z samego rana), aby nie doprowadzić do szoku termicznego. Sugerujemy mycie np. miękką gąbką, odradzamy ścierki, czy myjki ciśnieniowe.
Aby w pełni cieszyć się korzystaniem z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce, okres rozliczeniowy należy wydłużyć jak tylko się da. Większość zakładów energetycznych ma możliwość rozliczania klienta co 12 miesięcy, niektórzy jednak mają taką możliwość jedynie co pół roku lub krócej. Okres rozliczeniowy nie wpływa jednak na rozliczenie roczne.
Nasi instalatorzy uruchamiają na chwilę instalację po skończonym montażu, aby sprawdzić poprawność funkcjonowania systemu. Nie należy jednak włączać jej ponownie przed wymianą licznika na dwukierunkowy.
Wniosek o wymianę licznika na dwukierunkowy składamy MY. Jest to obowiązkiem inwestora, ale ponieważ nie chcemy Państwa zostawiać sami z dość podchwytliwymi do wypełnienia formularzami – prosimy Państwa jedynie o pełnomocnictwo i dane z umowy z zakładem energetycznym, a resztę wypełniamy i wysyłamy za Państwa sami.
Operatorzy systemów dystrybucyjnych mają 30 dni na wymianę licznika od momentu przyjęcia zgłoszenia. W przypadku przedłużania się terminu wymiany, prosimy o telefon do nas, lub bezpośrednio do dystrybutora.
Sam montaż mikroinstalacji trwa w zależności od skomplikowania: dla domków jednorodzinnych: 1-3 dni, dla firm – kilka-kilkanaście dni.
Czas ten zależy przede wszystkim od pogody, dostępności materiałów i obciążenia zamówieniami. Od momentu podpisania umowy do realizacji przystępujemy zazwyczaj w ciągu 1-2 tyg.
Jest spory wybór dotacji, z których można skorzystać montując fotowoltaikę. Jednak do każdej z nich należy spełnić odpowiednie warunki. Po więcej informacji zapraszamy na zakładkę „DOTACJE 2021”.
Jeżeli wniosek został złożony przed 7.12.2021, a dotacja nie została jeszcze wypłacona, należy: sprawdzić status wniosku (wchodząc na stronę mojprad.gov.pl i wpisując np. swój adres mailowy) oraz sprawdzić skrzynkę mailową (w tym SPAM). Jeżeli nadal nie jest wiadome dlaczego nie uzyskali Państwo dotacji, można napisać na mail: wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl z numerem wniosku/numer PPE oaz imieniem i nazwiskiem Wnioskodawcy/Pełnomocnika i pytaniem, dlaczego wniosek nie zmienił jeszcze statusu, lub co jest potrzebne do uzupełnienia wniosku.
Koszty liczone do trzeciej tury dofinansowania powinny być poniesione po 31.01.2020 roku, zatem osoby, które zapłaciły za mikroinstalację między 1.02.2020 a 31.12.2023 pmogą złożyć wniosek w następnym naborze.
Mój Prąd 3.0 wystartował 1.07.2021 r. Planowana jest również czwarta tura dotacji w przyszłym roku. Po szczegóły zapraszamy na nasz blog, na którym będą pojawiać się aktualności na temat wspomnianej dotacji, oraz na zakładkę „DOTACJE 2021”.
To, w jak krótkim czasie inwestycja w fotowoltaikę się zwróci zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość instalacji czy dostęp do dotacji. Dla domków jednorodzinnych okres ten wynosi ok. 6 lat. Dla naszych klientów wyliczamy przybliżony okres zwrotu inwestycji podczas wyceny.
Opłata mocowa jest to dopłata do rachunków za prąd, narzucona na odbiorców końcowych energii elektrycznej. Ustawa mocowa powstała w celu zebrania kwoty będącej wynagrodzeniem dla dystrybutorów energii elektrycznej za utrzymanie ciągłości dostaw. Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że dzięki temu zwiększy się również bezpieczeństwo energetyczne.
Właściciele instalacji fotowoltaicznych dzięki własnej produkcji energii czyli zmniejszeniu poboru energii z sieci mają możliwość uniknięcia opłaty mocowej lub jej znacznego zmniejszenia.
Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe. Uruchomiana instalacja działa bez ingerencji właściciela.
Same panele fotowoltaiczne są wykonane z krzemu, który naturalnie występuje w przyrodzie. Elektrownie fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, hałasu ani szkodliwego pola elektromagnetycznego, tak więc są nie szkodliwe dla zdrowia.
Panele fotowoltaiczne tracą z czasem na sprawności, jednak straty te są niewielkie. Panele tracą rocznie od 0,5% do 1% swojej początkowej mocy. Na świecie funkcjonują już od wielu lat instalacje fotowoltaiczne, nastrasza z nich została zamontowana w roku 1982 w Szwajcarii, czyli produkuje już energię ponad 30 lat.
Instalacja fotowoltaiczna może wytwarzać prąd przez cały rok, także ze światła rozproszonego w pochmurne, deszczowe dni.
Ogrzewanie
Ogrzewanie podczerwienią to folie grzewcze składające się z 11 warstw, każda o grubości zaledwie 0,4 mm. Kluczowym elementem folii jest tkanina wytworzona z włókien węglowych i pasty karbon będąca elementem grzejnym folii.
Przede wszystkim główną zaletą są wieloletnie oszczędności. Montując na dachu domu panele fotowoltaiczne zapewniasz sobie dostawy prądu z własnej minielektrowni. Wytworzony prąd przeznaczony zostaje między innymi na ogrzewanie domu foliami.