Czynniki ekonomiczne i ekologia, to dwa główne powody, dla których coraz więcej właścicieli domów i firm decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznych. Gdy już staną się ich posiadaczami, często zadają sobie pytanie: „jak o taką instalację zadbać?”. Każdy przecież pragnie, by służyła długo i bezawaryjnie.
O czym pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?
Powszechnie uważa się, że instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i nie wymagają od użytkownika zbyt wielkiego nakładu pracy. Jednak, choć wygodne i przyjazne dla środowiska, potrzebują czyszczenia i niewielkiej, ale jednak – konserwacji. Co prawda małe zabrudzenia, jak kurz nie są problemem i zwykle wystarczy deszcz, by same spłynęły z paneli, to już resztki zeschłych liści, pyłki roślin czy ptasie odchody wymagają usunięcia. Wrogiem instalacji jest też śnieg, bowiem woda i wilgoć, które długo zalegają, mogą zgromadzić się w dolnej części modułów, co nie jest dla nich korzystne. Ponadto, co dość oczywiste, śnieg nie pozwoli na dotarcie odpowiedniej ilości słońca do instalacji. Warto więc zadbać o to, by regularnie go usuwać. Z kolei wiosną warto poświęcić chwilę na wyczyszczenie paneli po okresie zimowym i przygotowanie ich na przyjęcie mocniejszych promieni słońca.
Jak samodzielnie czyścić instalację fotowoltaiczną?
Podstawowe zasady samodzielnej konserwacji modułów fotowoltaicznych są dość proste i nie powinny nastręczać zbyt wielu trudności. Przede wszystkim należy pamiętać, aby:
- nie czyścić paneli w środku dnia, gdy są maksymalnie rozgrzane, lecz zrobić to wczesnym rankiem bądź wieczorem;
- nie stosować detergentów, gdyż poważnie szkodzą one modułom;
- do usuwania zabrudzeń nie używać ostrych i szorstkich narzędzi mogących zarysować powierzchnię paneli;
- nie używać myjek ciśnieniowych.
Na koniec należy pamiętać, by czyścić instalację fotowoltaiczną minimum raz lub dwa razy w roku. Pozwoli to nam cieszyć się jej pełną wydajnością i uzyskać maksymalny efekt, także w postaci zaoszczędzonych pieniędzy.