Idealnym, alternatywnym źródłem energii dla domu jednorodzinnego będzie fotowoltaika. Są to instalacje niezawodne, lekkie, nie zakłócające krajobrazu i ekologiczne, niegroźne dla środowiska. Pozwalają uzyskać darmową energię elektryczną, zaspokajając potrzeby danego budynku w sposób bezobsługowy. Z naszego wpisu dowiesz się, jak działają.
Panele
Podstawą każdej instalacji fotowoltaicznej dla domu będą zatem panele fotowoltaiczne, montowane na dachu, w odpowiedniej ilości. Specjalne obudowy chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Wypełnione są w 95% krzemem. Na każde ich ogniwo pada światło, dzięki czemu między warstwami pojawia się różnica potencjałów. Przepływ prądu uzyskuje się po zamknięciu obwodu odbiornikiem.
Inwerter
Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, który przekształca napięcie stałe w przemienne. Napięcie elektryczne, wytwarzane przez panele, jest bowiem napięciem stałym, znajdujące się w gniazdkach, przemiennym. Gdy inwerter kończy pracę, prąd wędruje do urządzeń, znajdujących się w budynku.
On grid i off grid
Warto także wspomnieć o dwóch typach instalacji fotowoltaicznej:
- on grid
- off grid, czyli inaczej wyspowej
Pierwsza połączona jest z siecią. Po przekazaniu energii do urządzeń domowych, jej nadwyżkę przekazuje się do sieci. Jeśli zdecydujemy się na ten typ instalacji, pamiętajmy, że konieczna będzie wówczas instalacja dwukierunkowego licznika energii, który będzie kontrolował ilość energii pobieranej, a następnie oddawanej do sieci.
Instalacja wyspowa, zgodnie ze swoją nazwą nie będzie miała podłączenia do sieci. Nadwyżki energetyczne magazynować będzie w akumulatorach, a następnie wykorzystywać je na przykład w nocy. Aby z kolei skorzystać z tego typu instalacji, trzeba pamiętać o zamontowaniu akumulatorów. Niezbędny będzie także regulator ładowania. On bowiem odpowiadać będzie za kontrolę ładowania oraz rozładowania akumulatorów.
Warto jest inwestować w alternatywne źródła energii, ze względu na ochronę zasobów energetycznych planety, które pomału się kończą.