Czym jest Pompa Ciepła ? odpowiadamy na pytania.

ikona strzałki w prawą stronę Wróć do bloga

Czym jest pompa ciepła?

 

Pompa ciepła – ekologiczny sposób na ogrzewanie

 

Co to jest pompa ciepła? Na co najlepiej wymienić piec? Jakie dotacje obowiązują dla pompy ciepła? Odpowiadamy na pytania.

__

Co to jest pompa ciepła?

Wiesz już, że chciałbyś/chciałabyś zainwestować w pompę ciepła. Ale czym tak naprawdę jest pompa ciepła? Pompa ciepła to nic innego jak urządzenie wymuszające przepływ ciepła z zimniejszego ośrodka do cieplejszego. Można powiedzieć, że to odwrócony klimatyzator.

 

Pompy ciepła mogą same zasilać ogrzewanie budynków i podgrzewać ciepłą wodę użytkową lub też pracować w kombinacji z innymi urządzeniami grzewczymi. W odróżnieniu od innych systemów grzewczych, pompy nie generują ciepła, lecz przekazują je.

 

Jaką pompę ciepła wybrać?

Na rynku można znaleźć różne marki pomp ciepła: Panasonic, Mitsubishi, Nibe, Haier, Hewalex, Vaillant, … nie każdy wie, że pionierem w dziedzinie chłodnictwa i pomp ciepła jest firma Daikin. Wywodząca się z Japonii firma Daikin już od 1924 roku zajmuje się technologiami grzewczymi oraz chłodniczymi i rozwija się z roku na rok.

 

Czy są jakieś dofinansowania do wymiany pieca?

Najbardziej znaną dotacją na wymianę pieca jest program Czyste Powietrze finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie za wymianę pieca np. na pompę ciepła powietrze-powietrze, pompę ciepła powietrze-woda lub gruntową pompę ciepła. Piec można również wymienić na inny rodzaj ogrzewania dla domu, np. kocioł elektryczny lub gazowy, albo ogrzewanie elektryczne oparte na foliach grzewczych, np. Red Snake. Dodatkowo promowanym elementem jest fotowoltaika, za którą można otrzymać refundację w formie dodatkowych 5000 zł – niezależnie od istnienia programu „Mój prąd”.

 

Dotacja niestety obejmuje tylko wymianę kotła na paliwo stałe i nie obejmuje wymiany starego kotła gazowego na nowy.

 

Alternatywą są dotacje gminne. Przykładowo, w Warszawie można otrzymać nawet do 90% refundacji na wymianę pieca na pompę ciepła lub inne ekologiczne źródło ciepła. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj: https://tiny.pl/9gt52.

 

Niezależnie od lokalizacji, zawsze można skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odpisać do 53 000 zł od podatku dochodowego PIT. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj: https://tiny.pl/9tn8f.

 

Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 48 604 296 100 lub mailowego: biuro@abcenergia.pl.

 

data publikacji 09.09.2021

Darmowa wycena