Ile trzeba czekać na dotację Mój Prąd 3.0?

ikona strzałki w prawą stronę Wróć do bloga

Jednym z głównych pytań jakie pada zaraz po zgłoszeniu beneficjenta do dotacji na fotowoltaikę jest: „Jak długo trzeba czekać na zwrot pieniędzy z dotacji?”. Nic dziwnego – osoby zgłaszające wniosek w poprzedniej turze często musiały czekać po kilka miesięcy zanim otrzymały upragnione dofinansowanie z Mojego Prądu. Jak będzie wyglądał Mój Prąd w 2021 roku?


Zajrzyjmy do źródła. NFOŚiGW w regulaminie naboru wniosków umieścił informację:
 „Termin przeprowadzenia pełnej oceny wniosku aż do wypłaty dofinansowania uzależniony jest od średniej liczby wniosków, które wpłyną w danym tygodniu (od poniedziałku do niedzieli włącznie) do NFOŚiGW.

 

W przypadku wpłynięcia:
1) ≤ 500 wniosków o dofinansowanie - do 30 dni od daty złożenia prawidłowego wniosku przez Wnioskodawcę w GWD;
2) 500 – 1000 wniosków o dofinansowanie - do 45 dni od daty złożenia prawidłowego wniosku przez Wnioskodawcę w GWD;
3) 1000 - 1500 wniosków o dofinansowanie - do 60 dni od daty złożenia prawidłowego wniosku przez Wnioskodawcę w GWD;
4) ≥ 1500 wniosków o dofinansowanie - - do 75 dni od daty złożenia prawidłowego wniosku przez Wnioskodawcę w GWD.”

(Źródło: Regulamin naboru wniosków; Rozdział III, par. 3, ust. 3).

 

Mamy więc zapis o terminie maksymalnym jedynie nieco większym niż 2 miesiące. Niestety, paragraf 5 nadal pozostawia otwartą furtkę na dłuższe terminy:

 

„NFOŚIGW zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminów rozpatrywania wniosków wskazanych w ust. 3, w przypadku wpływu masowej liczby wniosków przekraczającej 2000 szt. średnio w tygodniu. Informacja o zmianie terminów opublikowana zostanie na stronie www.mojprad.gov.pl.”

 

Obecnie składanych jest wiele więcej wniosków niż 2000 tygodniowo, dlatego po konsultacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dowiedzieliśmy się, że termin przydzielenia dotacji jest póki co jeszcze nieznany...

 

data publikacji 14.07.2021

Darmowa wycena